
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 800 µm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1 A |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V to 60 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 days ago) |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 3.6 V |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Max Input Voltage | |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | |
| Number of Cells | 1 |
| Max Output Voltage | 400 mV |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 days ago) |
| Function | Battery Monitor |
| Battery Type | Li-Ion |
| Output Voltage | 400 mV |
Stock: 717
Distributors
pcbx
Unit Price$6.05487
Ext.Price$6.05487
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.05487 | $6.05487 |
| 10 | $4.71323 | $47.13230 |
| 25 | $4.37790 | $109.44750 |
| 50 | $4.21714 | $210.85700 |
| 100 | $4.06229 | $406.22900 |
| 300 | $3.91312 | $1173.93600 |
| 500 | $3.76943 | $1884.71500 |
| 1000 | $3.63110 | $3631.10000 |
